Zwiedzanie zacznij od miejsca, w którym mieszkasz – Luboń

Wielu z nas marzy o podróżowaniu i zwiedzaniu świata. Często wybieramy się w miejsca oferowane przez biura podróży nie doceniając co mamy w naszej okolicy i nie dostrzegamy tego co nas otacza. Nie trzeba czasem wyjeżdżać daleko aby poznać ciekawe miejsca, fajnie spędzić czas i dodatkowo odkrywać swoją okolicę czy miejscowość, w której mieszkamy.

Z racji tej, że od kilku lat mieszkam w Luboniu chciałem przybliżyć Wam to miasto. Zadałem sobie pytanie: Co mógłbym pokazać komuś kto odwiedził mnie i chciałby poznać Luboń? Co mógłbym opowiedzieć?

IMG_2525 IMG_2476  P1090220

Luboń – miasto położone nad rzeką Wartą, w powiecie poznańskim. W tym roku obchodzi 60 lecie nadania praw miejskich. Powstał w 1954 roku w wyniku połączenia trzech wsi: Lubonia, Żabikowa i Lasku. Należy do stu najgęściej zaludnionych miast w Polsce (ze względu na stosunkowo dużą liczbę mieszkańców w porównaniu z niewielką powierzchnię 13,5 km²)

Od czego zacząć zwiedzanie? Większość zaczyna zwiedzanie od kościołów. Znajdują się tutaj cztery kościoły. Pod wezwaniem świętej Barbary, świętego Jana Bosko, świętego Maksymiliana Kolbe oraz Jana Pawła II. Nie będę się o nich rozpisywał – ponieważ nie wszystkie z nich mają wieloletnią historię.

Kościół Świętej Barbary  ołtarz w kościele świętej Barbary

  jpII Św Jana Bosko

Kolejnym punktem zwiedzania uwzględniłbym Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie.

To tutaj znajdował się obóz karno – śledczy w Żabikowie. Powstał w kwietniu 1943 roku i funkcjonował do początku 1945 roku. Nosił oficjalną nazwę Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy Poznań – Junikowo. Był on przejściowym miejscem odosobnienia. Stąd deportowano więźniów do obozów koncentracyjnych, sporadycznie zwalniano. Tu też wykonywane były wyroki śmierci. Obóz ten przez nazistów był zwany obozem krwawej zemsty.

IMG_0895 IMG_2466 IMG_2467

Na terenie obozu znajduje się pomnik „Nigdy wojny” autorstwa Józefa Gosławskiego.

IMG_2474

Co warto jeszcze zobaczyć?

Pomnik Siewcy powstał w 1923 i jest jednym z najstarszych zabytków Lubonia. Autorem jest rzeźbiarz Marcin Rożek. Pomnik przedstawia słowiańskiego rolnika siejącego zboże.

IMG_2487

Kilkaset metrów dalej był do zobaczenia fabryczny most kolejowo – drogowy nad starym korytem Warty. Most był o długości 86 metrów a zbudowano go w 1907 roku ze stalowych elementów. Po ponad 100 latach eksploatacji zastąpiono go nowym mostem o 20 metrów krótszym ale o 4,5 metra szerszym. Obok pozostawiono odrestaurowane zabytkowe przęsło jako udokumentowanie piękna minionej architektury.

IMG_2492 IMG_2497

XX – wieczna architektura przemysłowa – wybudowane w latach 1903 – 1904 fabryki drożdży i przetwórstwa ziemniaczanego oraz wybudowane w latach 1911 – 1912 Fabrika Mortiz Milch & Co. Wszystkie zakłady zostały zaprojektowane przez niemieckiego architekta Hansa Poelziga.

 IMG_2484 IMG_2485

Gdzie na spacer i rekreację?

Wzgórze Papieskie, Park Papieski – powstał w miejscu starego wysypiska śmieci miasta Poznania a usypany w latach 2001 – 2003 podczas budowy odcinka autostrady A2. Znajduje się tutaj krzyż i tablica ku czci Jana Pawła II – papieża Polaka, alejki rowerowo – piesze, nowo otwarty plac zabaw dla dzieci i wybieg dla psów.

IMG_2508

Ścieżka rowerowa wzdłuż starego koryta Warty w stronę Puszczykowa. Tutaj można zarówno wybrać się rowerem jak i na spacer.

IMG_2495 IMG_2493

Kowbojskie miasteczko.

Wielu mieszkańców niestety nie wie o jego istnieniu. Przy ul. Kwiatowej 30 w Luboniu, pasjonat muzyki Country Pan Jacek (Jack) Przebierała stworzył niesamowite miejsce, gdzie można poznać kulturę dzikiego zachodu. Znajdują się tutaj: biuro szeryfa i areszt, kościół, cmentarz, bar, poczta, bank. Poza tym jest tutaj miejsce do grillowania oraz sklep kowbojski.

IMG_7009

IMG_7014 IMG_7007

Oczywiście poza szablonowym zwiedzaniem miasta można pokazać również inne „atrakcje”, które czasem w pędzie nie dostrzegamy a jednak przyciągają czymś wzrok.

 IMG_2506 IMG_2502 IMG_2513 IMG_2507

Myślę, że jest jeszcze wiele miejsc, których ja nie odkryłem w tym mieście i warto zobaczyć. Bądź też nie umieściłem w moim opisie. Nie mniej jednak zachęcam do odwiedzenia Lubonia i poznawania również swojego miasta i swojej okolicy.

4 Odpowiedzi

 1. toooomelo Październik 7, 2014 / 12:55 pm

  Krotki, ale zwięzły i treściwy artykuł.
  Czy to znaczy, że podoba się w Luboniu? 😉

  • Tomasz Borko Październik 7, 2014 / 2:00 pm

   Wszędzie jest fajnie – tylko trzeba dostrzegać piękno otoczenia 🙂

  • Travel Grudzień 18, 2014 / 10:41 pm

   W luboniu, czy w Radomiu. Wszędzie coś ciekawego:)

   • Tomasz Borko Grudzień 19, 2014 / 6:16 am

    Każde miejsce warte odwiedzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *