„Śnieżycowy Jar” – kwitnące śnieżyce

Pierwsze oznaki wiosny kojarzą mi się z przebijającymi się przebiśniegami. Gatunek tej rośliny należy do amarylkowatych tak samo jak śnieżycy wiosennej. Roślina ta w moich rodzinnych stronach występuje dość powszechnie. Natomiast w terenach poza górskimi występuje rzadko. W Wielkopolsce tę roślinę można obserwować w jej naturalnym środowisku w okolicach Murowanej Gośliny. O tym miejscu usłyszałem rok temu, kiedy to kolega z pracy pokazał mi zdjęcia wysłane przez jego żonę. Już wtedy wiedziałem, że będę chciał to miejsce zobaczyć na żywo.

W tym tygodniu przypomniało mi się, że pewnie już kwitną i warto byłoby się tam wybrać. Zacząłem szukać informacji na jego temat. Jak się okazuje, jest to Rezerwat Przyrody „Śnieżycowy Jar”. Został on utworzony w 1975 roku na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego 26 marca tegoż roku. Początkowo zajmował 2,89 ha a w wyniku ekspansji śnieżycy jego powierzchnia zwiększyła się do 9,27 ha a otulina o powierzchni 8,84 ha. Śnieżyca występuje tutaj na brzegach strumienia w dość stromym jarze. Domniema się, że śnieżyce zostały posadzone w tym miejscu ludzką ręką pod koniec XIX wieku.

IMG_5752 IMG_5751 IMG_5746

W sobotę rano 14 marca wraz z kolegą Pawłem, z którym uczestniczyłem w wyprawie z Świnoujścia na Hel wybraliśmy się w to malownicze miejsce.

Najlepiej jest dojechać do wsi Starczanowo i tam na parkingu zostawić auto. Stamtąd zielonym szlakiem udaliśmy się w stronę rezerwatu. Droga jest doskonale oznakowana. Po drodze mija się tablice informacyjne i nie sposób zabłądzić.

IMG_5727 IMG_5730 PH000200

Kiedy oglądałem wcześniej zdjęcia  w internecie widziałem sporo spacerujących tam ludzi. Dodatkowo wczoraj na jednym z lokalnych portali pojawiła się informacja, że właśnie w dniach 14-15 marca śnieżyce powinny mieć najprawdopodobniej pełnie kwitnienia. Dzięki czemu będzie można podziwiać wspaniały biały dywan stworzony przez kwitnące śnieżyce. Dlatego uważam, że pora ósma rano była idealną porą. Mimo, iż było pochmurno i wilgotno to nie padało. Podczas spaceru towarzyszyły nam trele ptaków, stukot dzięciołów i przebiegające sarny.

IMG_5723 IMG_5729 IMG_5733

Kiedy dotarliśmy na miejsce oglądaliśmy wspaniałe zjawisko przyrody i zaczęliśmy uwieczniać na fotografii aby móc później pokazać innym. Osobiście polecam wybrać się tam, bo warto zobaczyć takie zjawisko i poczuć wiosnę. Na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko znalazłem informację, że z racji trwających na terenie poligonu Biedrusko (w jego granicach znajduje się „Śnieżycowy Jar”) ćwiczeń z użyciem amunicji bojowej możliwość zwiedzania Rezerwatu jest w dni powszednie po godzinie 15:00 oraz w weekendy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *