Łysica – szybki spacer do realizacji celu.

Z niewielkim opóźnieniem opiszę Wam moją kolejną wyprawę jaką było zdobycie najniższego szczytu należącego do Korony Gór Polski a mianowicie Łysica (612 m n.p.m). Szczyt ten znajduje się w Górach Świętokrzyskich i w obszarze ochrony ścisłej Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Wyprawa ta była raczej lekkim odbiciem z trasy w drodze do Lublina. Wybrałem najkrótszą z możliwych dróg jaką mogłem wybrać przy pokonywaniu tej trasy. Dlatego był to raczej szybki spacer niż wyprawa.

Przyjechałem do Świętej Katarzyny jak zaczynało się robić szarawo. Zaparkowałem auto naprzeciwko klasztoru sióstr Bernardynek i dalej wybrałem się pieszo czerwonym szlakiem. Przy wejściu na szlak prowadzącym na Łysicę nie było już nikogo i ominęła mnie konieczność zakupu biletu wstępu. Szlak raczej nie jest wymagający a znaki informacyjne, że na szczyt jest ok. 1 godzina drogi troszkę wyolbrzymiają. W rzeczywistości to czas jaki był mi potrzebny na pokonanie trasy to nie cała godzina w tą i z powrotem.

IMG_6268 IMG_6269

Na szlaku mijamy najpierw pomnik Stefana Żeromskiego. Drewnianą kapliczkę św. Franciszka, obok której znajduje się źródełko uznawane za cudowne. Podobno według tradycji woda z tego źródełka ma pomagać w leczeniu chorób oczu.

IMG_6270 IMG_6271

Cała trasa jest bardzo fajnie przygotowana – co jakiś kawałek znajdują się punkty obserwacyjne z informacjami co możemy spotkać w Świętokrzyskim Parku Narodowym , ławeczki i kosze na śmieci.

IMG_6272 IMG_6275

Wchodząc na Łysicę mijałem tylko dwie osoby. Nie zdziwiło mnie to szczególnie, ponieważ w środku tygodnia i w dodatku w godzinach popołudniowych raczej nie ma zbyt wielu ludzi w tym miejscu. Z pewnością inaczej wygląda to w ciepłe weekendy lub w wakacje. Moim zdaniem jest to fajne miejsce na niezbyt wyczerpujący spacer samemu czy też z rodziną.

Zbliżając się do szczytu na szlaku pojawia się troszkę więcej kamieni a w dniu kiedy ja wchodziłem miejscami jeszcze był śnieg.

IMG_6276 IMG_6281

Na szczycie znajduje się charakterystyczny krzyż. Tam zrobiłem kilka pamiątkowych zdjęć i udałem się w drogę powrotną.

IMG_6284 IMG_6280 IMG_6278 PH000008

W tej wyprawie towarzyszyła mi firma Contact Pharm. Firma wspierająca pasjonatów. Niezmiernie miło mi, że mój cel jakim jest zdobycie Korony Gór Polski w 2015 roku został zauważony przez  właścicieli i wraz ze mną chcą zdobywać kolejne szczyty. Zaczęliśmy od Łysicy a niebawem już kolejne szczyty.

PH000007 IMG_6283 IMG_6285

www.contactpharm.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *