Chleb – domowy wypiek

Kilka lat temu jeden z moich kolegów z pracy pochwalił się, że jego żona piecze w domu swój chleb. Informacja ta była dla mnie pewnego rodzaju zaskoczeniem. Przecież pewnie to takie trudne i należy mieć do tego odpowiedni sprzęt? Długo prosiłem go aby przywiózł mi zakwas i przepis, abym mógł samemu spróbować upiec swój własny chleb.

IMG_2493 IMG_5233

Tego dnia, gdy otrzymałem wspomniany wcześniej zakwas to od razu wykonałem telefon do Asi (kolegi żony), aby powiedziała mi wszystko po kolei co należy robić. Najgorsza wiadomość jaką wtedy usłyszałem było to, że należy odłożyć ciasto do odstania na ok. 10 – 12 godzin. Jak? Przecież jestem raptus i chciałbym już to mieć 🙂 No ale skoro „mój mistrz od wypieków” Joanna tak mówi to nie pozostało nic innego jak tylko czekać.

IMG_6657 IMG_6670

Przy pierwszym wypieku  trzymałem chleb zbyt długo w piekarniku i skórka była mocno spieczona. Jednak zapach, który unosił się w mieszkaniu oraz widok rosnącego w piekarniku chleba dostarczał ogromnej radości. Wtedy też widziałem, jak bardzo ten chleb potrafi wyrosnąć i że nie należy równo z brzegami foremki wkładać ciasto bo najzwyczajniej w świecie część tego ciasta wyleci.

IMG_6668 IMG_6669 IMG_6671 IMG_6681

Z każdym wypiekiem poznawałem coraz bardziej technikę i bardziej rozumiałem ciasto. Uczyłem się jak zachowuje się chleb po jakiej mące. Robiłem już różne chleby, z mąki pszennej, żytniej, orkiszowej specjalnych mieszanek i różnego rodzaju typów. Moim zdaniem, chleb wykonany w domu, na naturalnym zakwasie jest o wiele bardziej sycący niż zwykły. Wszystko to za sprawą dodawanych przeze mnie dodatkowo ziaren. Tutaj też zaobserwowałem, że dodając np. orzechy włoskie nie należy najpierw wymieszać na sucho z mąką, tylko dodać je na koniec. Ze względu na to, że kiedy wejdzie w nie mąka to później nie ma szans wymieszać dokładnie i po wypieku pozostaną w zagłębieniach orzecha części suchej mąki.

Kilka razy piekłem też chleb z mąki bananowej, gryczanej czy ryżowej ale niestety nie na naturalnym zakwasie tylko na drożdżach. Każdorazowo wychodził mi jakiś taki suchy, często się kruszył. Dlatego kiedy z jakiegoś powodu nie mam zakwasu lub też zbyt długo nie piekłem, a odłożony zakwas mi się zepsuł w lodówce to czekam.. Czekam, aż pojadę do mojego rodzinnego miasta i wezmę naturalny zakwas z piekarni teścia mojej siostry.

Obecnie piekę chleb mniej więcej raz w tygodniu (czasem częściej) i starcza mi na kilka dni. Zazwyczaj piekę chleb z mąki orkiszowej z siemię lnianym i słonecznikiem.  Każdorazowo zdobywam większe doświadczenie. Czasem też, zamiast papierem do wypieku, blaszkę wykładam liśćmi chrzanu.

IMG_6781 IMG_6782

Niekiedy też wyjdzie mi gorszy lub mniej wyrośnięty chleb. Nie przeszkadza mi to w tym aby wyciągać wnioski na przyszłość i dalej doskonalić się w wypiekach domowego chleba.

IMG_5232

Każdy kto uważa, że pieczenie jest trudne i myśli, że potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt wyprowadzę go z błędu. Nie trzeba mieć specjalnych urządzeń (które kosztują nie wiadomo ile), nie trzeba mieć nie wiadomo jakie umiejętności czy też nie trzeba mieć nie wiadomo ile czasu na przygotowanie ciasta do wypieku. Mi obecnie przygotowanie ciasta do wyrośnięcia zajmuje ok. 10 – 15 minut. Z reguł robię to rano aby na wieczór poświęcić jakieś 1,5 godziny na wypiek. W tym czasie robię inne rzeczy a chleb się piecze i rozsiewa apetyczny zapach po mieszkaniu.

IMG_4766 wypiek

Jeśli zatem chcielibyście spróbować samemu zrobić wypiek lub też dowiedzieć się więcej o różnego rodzaju chlebach to polecam stronę, którą odkryłem całkiem niedawno www.smakowitychleb.pl oraz ich konto na FB Smakowity chleb  i zacznijcie piec i cieszyć się smakiem własnego chleba.

2 Odpowiedzi

  1. Hosting Grudzień 9, 2016 / 8:16 am

    Mam pytanie. Mam etni zakwas od tesciowej i chcialam upiec chleb z Pana przepisu. Ile maki i ile w mililitrach zakwasu mam uzyc? Pozdrawiam

    • Tomasz Borko Grudzień 24, 2016 / 9:31 pm

      zawszę robię „na oko” ale jak mam tak 1/4 w słoiku litrowym zakwasu to dodaje ok 0,5 kg mąki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *