Masa solna

Zbliża się świąteczny czas. W wielu miastach odbywają się świąteczne jarmarki, na których możemy kupić różnego rodzaju ozdoby ręcznie wykonane. Niewątpliwie jednymi z bardzie popularnych są aniołki z masy solnej.

Czym jest masa solna? To nic innego jak wymieszana mąka, sól i woda. Przepisy są różne ale podstawowy przepis na wykonanie to:

–  szklanka mąki,

– szklanka soli.

– 125 ml wody.

Całość wygniatamy, aż otrzymamy jednolitą i gładką masę. Tak przygotowana masa służy do  modelowania różnych przedmiotów jak i figurek. Po zakończeniu należy przedmioty wysuszyć i można je pomalować farbami akrylowymi oraz ozdobić.

Teraz, kiedy zbliżają się święta sami pod pretekstem przygotowywania ozdób świątecznych możemy zabawić się w artystów, którzy stworzą różnego rodzaju dzieła. Ważne jest to, że nawet jak nam nie wyjdzie coś, to zawsze można zgnieść i na nowo coś stworzyć. Mając dzieciaki można też ich wciągnąć w tworzenie prac i ćwiczenia u nich wyobraźni.

Ja przy tegorocznej produkcji skorzystałem z dostępnej w Lidlu mąki Castello jak i soli Castello. O ile mąka ma mniejsze znaczenie to sól ważne aby była jak najdrobniejsza. Te o to produkty idealnie mi dopasowały do produkcji moich świątecznych dekoracji. Dodatkowo przyda się nożyk, wykałaczka i wyciskacz do czosnku.

FullSizeRender (2) FullSizeRender (3) FullSizeRender (1)

Jeśli chcecie zobaczyć jakie to proste. Zapraszam do obejrzenia filmiku poklatkowego, na którym możecie zobaczyć jak powstaje tego typu szopka w moim wykonaniu.

FullSizeRender Kliknij tutaj.

Ważne jest to, że tak naprawdę żadna z prac nie jest identyczna. Są podobne ale nie takie same.

O ile ja wykonuję tylko szopki i raczej nie maluję ozdób to moja koleżanka Iwona wykonuje różnego rodzaju aniołki, renifery, bałwanki i dodatkowo je koloruje. To z nią rok temu wymieniałem się informacjami w jaki sposób mam przygotować ciasto, na co zwrócić uwagę. O to niektóre jej prace:

9 8 6 5

1 2 3 4

Jej galerię możecie znaleźć tutaj.

Po ulepieniu należy wysuszyć. Ja suszę w piekarniku na termoobiegu w temperaturze do 100 stopni Celcjusza.

Zachęcam każdego z Was do spróbowania. Główne produkty, o ile nie macie w domu to sprawdzone dostaniecie w Lidlu. Czasem też w ofercie tego sklepu są też farby akrylowe dlatego warto zaopatrzyć się w nie wcześniej bo naprawdę mają w konkurencyjnych cenach.

Z pewnością rękodzieło jest w cenie ale jeśli nie chcecie spróbować samemu coś stworzyć to ze mną jak i z Iwoną dogadacie się. Zachęcam do polubienia jej strony na FB i składania zamówień. Jak chcielibyście zamówić u mnie szopkę  to śmiało piszcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *